SPIRIT OF ART - Artistic shot behind the writer`s quote /John Updike/

Photo Writer`s quote No. 4 by Ewa Dudkiewicz, 2017


Artystyczny strzał z pisarskim cytatem w tle
Słowa "ludzi pióra" w kadrach fotografii Ewy Dudkiewicz

Każdy z nas ma potrzebę zaczerpnięcia "chwili oddechu" w zaciszu własnych pragnień. W świecie, gdzie wszystko jest możliwe i na wyciągnięcie ręki. Podświadomość zachęca nas, by projekcjami marzeń wytapetować szare ściany codzienności, jednak nie zawsze pozwalamy jej dojść do głosu... a szkoda...
Moi Kochani, od marca rozpocznę współpracę z portalem http://www.infokatowice.pl/familia/ , gdzie będę publikować artykuły zachęcające Czytelników do małej, acz przyjemnej ekspresji twórczej poprzez pisanie i/lub fotografię. Pracując nad tekstem wstępnym odkryłam cytat Johna Updike`a. W jego słowach kryje się odpowiedź na odwieczne pytanie, dlaczego ludzie wciąż kreują, wymyślają, komponują i wyczarowują rzeczy nowe i nieznane. Pomyślcie, że sztuka to oddech dla duszy, a czy potraficie żyć nie oddychając?

John Hoyer Updike uwielbiał pisać o codziennych, życiowych zmaganiach zwyczajnych ludzi. Tworzył bohaterów będących odzwierciedleniem mieszkańców Ameryki drugiej połowy XX wieku z ich lękami, obawami, pragnieniami i marzeniami. Urodził się w stanie Pensylwania w latach trzydziestych, a zadebiutował serią książek o Króliku (a właściwie o Harrym Angstromie, młodym mężczyźnie próbującym odnaleźć utracony sens życia). Polskim odbiorcom kojarzy się raczej, jako autor książki pt. Czarownice z Eastwick, która doczekała się ekranizacji. W filmie, w rolę demonicznego Daryla van Horne`a wcielił się sam Jack Nicholson, głęboko zapadając w pamięć widza :) Może teraz czas na przeczytanie książki, bo przecież:

To, co proponuje SZTUKA to przestrzeń -
 bezpieczne miejsce oddechu dla duszy.
  John Updike

DEEP BOOK - Artistic shot behind the writer`s quote /Ezra Pound/

Photo Writer`s quote No. 3 by Ewa Dudkiewicz, 2017
Artystyczny strzał z pisarskim cytatem w tle
Słowa "ludzi pióra" w kadrach fotografii Ewy Dudkiewicz


Historie naszych doświadczeń i przeżyć, radości, tłumionych emocji, rozczarowań i wciąż nowych nadziei to niezapisane fabuły milionów powieści. Życie oferuje nam tak wiele scenariuszy z zaskakującymi zakończeniami, że momentami nie potrzebujemy sięgać po książki... a jednak to czynimy. Zastanawialiście się kiedyś, co powoduje stan oderwania się od rzeczywistości i cudowne błądzenie po bezdrożach stron zapisanych myślami pisarza? I dlaczego, dajemy zniewolić się niektórym tekstom tak dalece, że płaczemy, śmiejemy się i rozmyślamy w świecie realnym, nawet wtedy, gdy książkę odłożyliśmy już na półkę? W czym tkwi siła w niej ukryta? Podpowiem Wam... w odbiciu...

Ezra Weston Loomis Pound, poeta amerykański z przełomu XIX i XX wieku, twórca kierunków imagizmu i wortycyzmu. Urodził się i wychowywał za oceanem, ale po studiach wyruszył w podróż do Europy, której nie opuścił już do śmierci. W swojej twórczości umiejętnie przeplatał klarowne opisy poetyckie z metaforami torującymi drogę do ukrytych wyobrażeń czytelnika.  W jednym zdaniu odkrył tajemniczą moc książek:

Nikt nie zrozumie głębokiej książki, 
jeżeli nie doświadczył czegoś z jej treści.
Ezra Pound 

ORDER vs DISORDER - Artistic shot behind the writer`s quote /Paul Claudel/

Photo Writer`s quote No. 2 by Ewa Dudkiewicz, 2017


Artystyczny strzał z pisarskim cytatem w tle
Słowa "ludzi pióra" w kadrach fotografii Ewy Dudkiewicz


Porządek kontra nieład. Czy świat, w którym wszystko jest określone, schematyczne i właściwie zaszufladkowane zagraża nam śmiertelnym zanudzeniem? Wydaje się, że nic nie przeraża artysty bardziej, aniżeli klarowność i przewidywalność kolejnego dnia. Z drugiej zaś strony, poszukuje on w sztuce bezkresnej harmonii, a tym samym ładu wszystkiego. Paradoks korzystania z umysłu i intuicji przez jedno, biedne człowiecze ciało...

Nasz dzisiejszy bohater, Francuz, Paul Claudel był pisarzem, teatrologiem i dyplomatą. W swojej twórczości przebył długą drogę kreacji, zagłębiając się początkowo w zawiłości ludzkiego losu, aż do symboliki - źródła istoty wszechrzeczy. Praca na stanowiskach dyplomatycznych otworzyła mu drogę do dalekich podróży, między innymi do Chin czy Japonii, ale prawdziwe odkrycie "zstąpiło" na niego w Paryżu. Otoczony zimnymi murami Katedry Notre-Dame, poczuł w sobie żarliwą potrzebę szerzenia wiary katolickiej, co jednocześnie, przełożyło się na jego dalszą działalność artystyczną. Do końca życia pozostał również wierny symbolice, przenosząc jej założenia na teatralne deski. Może tam, wpatrując się w ciężkie kotary oddzielające publikę od aktorów, usłyszał szept wewnętrznego głosu:

Porządek jest przyjemnością rozumu, 
lecz nieład to rozkosz wyobraźni.
Paul Claudel 

See you next Sunday :)

NEW SERIES! Artistic shot behind the writer`s quote /Andre Gide/

Artystyczny strzał z pisarskim cytatem w tle

Słowa "ludzi pióra" w kadrach fotografii Ewy Dudkiewicz

Photo Writer`s quote No. 1 by Ewa Dudkiewicz, 2017

Uniwersum fotografii to przestrzeń wypełniona obrazami, w której nie potrzeba słów i melodii. W świecie literatury, obrazy i emocje buduje się wyłącznie słowami. Czy można pogodzić biel z czernią i unikając nudnej szarości, zachować jakość, estetykę i ukryte przesłanie dla Odbiorcy? Poszukiwanie odpowiedzi na to pytanie, kształtuje styl mojej pracy - i chociaż - na zawsze pierwszą miłością pozostanie słowo, to nie potrafię oprzeć się urokowi fotografii perfekcyjnej, aczkolwiek mrocznej i pozbawionej uczuć.

W prezentowanym cyklu zapraszam na moment oderwania się od codzienności, a przy okazji przeczytania nie tylko mądrości autora cytatu, ale również kilku słów o jej / jego twórczości.
Serię fotografii z cytatami pisarek i pisarzy zaczniemy od słów Andre Gide, francuskiego prozaika z przełomu XIX i XX wieku,  laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którego dzieła pośmiertnie trafiły na listę Indeksu Ksiąg Zakazanych. 

Człowiek nie będzie potrafił odkryć nowych oceanów, jeśli nie będzie miał odwagi,
aby stracić z widoku brzeg.
Andre Gide
  

 Do zobaczenia za tydzień :)